ראשי > אודות > אישים >  משה ברזני

משה ברזני

משה ברזני נולד בשנת 1908 למשפחה כורדית בצפון עיראק. את אימו לא הכיר מעולם ואביו נפטר כשהיה ילד קטן והוא טופל ע"י אחיו הבכור, שמעון ברזני שהיה לו לאב.

בשנת 1929, לאחר שאשת אחיו הבכור נפטרה ממחלה ודודו נפל בשבי האנגלים במלחמת העולם הראשונה ואח נוסף נרצח בפרעוות שהתחוללו בצפון עיראק, הוא עולה עם אחיו ואחייניו לארץ ישראל ומשתכן בירושלים.

בשנת 1930 מגיעות אל משה שמועות מפי עולים כורדים בירושלים, כי אימו חיה ונמצאת בעיראק. הוא אורז את מטלטליו וונוסע לחפש אחריה. כעבור פחות משנה חוזר לא"י לאחר שנכשל במשימתו. לימים יתקבל אצלו מידע אמין כי אימו נפטרה ממחלה ואח נוסף אותו לא הכיר נרצח על ידי הערבים.

בשנת 1933 משודך לרעייתו חנה, והוא החל לעבוד כסבל בתחנת הרכבת בירושלים במקביל לשרותו באצ"ל.

במלחמת השחרור נלחם באזור רמת רחל ואבו טור. לצה"ל גוייס לאחר ששיקר בדבר עברו באצ"ל.

עם תם המצור על ירושלים, הצטרף משה לגרעין המייסד של עזריה. במושב ניסה כוחו בחקלאות. משנכשל יצא לעבוד בת"א ולמושב חזר רק בסופי שבוע. כעבור כשנה וחצי עזב את המושב עם משפחתו חזרה לירושלים בעקבות המשבר החברתי הקשה במושב ובעיות הבטחון.

בירושלים עבד כמפוצץ סלעים במחצבות. בשנות ה 60 באחד מימי העבודה, בעת שהטמין חומר נפץ מסוג TNT. הוחלף פתיל ההשהיה בפתיל רועם ומשה נפצע קשה מאוד בכל חלקי גופו. בעקבות התאונה  איבד את מאור עיניו וסבל מנכויות רבות.

למשה וחנה נולדו 5 ילדים.  ב 1934 יצחק, ב 1936 ילדה שנפטרה בגיל צעיר,עזרא ב 1939, יהודה ב 1941 ורותי ב 1943.

בשנת 1986 נפטר לאחר מחלה קשה.

 

י.ד.

 

 

מתוך חלומות ואנשים - הבלוג של טללי בוקר - תפוז אנשים:

 

" בשעתו הכרתי במושב עזריה את ברזני, איש זקן וחסון שהיה ממקימי הישוב בשנות ה-50, הוא סיפר לי ברצון על הימים ההם ואיך היה מתפרנס מפירוק בתיו של הכפר בריה ששכן שם עד שנת 48 ומכירתם לבניין בתי העולים החדשים שהגיעו באותה תקופה, כן, הוא נזכר בגעגוע המייפה את העבר, היתה עבודה קשה אבל היה כסף טוב והיה כיף, צריך היה להיזהר מהעקרבים, ובהפסקה היה יורד לבוסתן של הכפר שעל גדת נחל גזר וקוטף מפירותיו, לעתים היה רואה שם שועל חומק בין משוכות הצבר. איש זקן וחסון שהתפרנס מפירוק זכרונותיהם של אחדים ובניית עתידם של אחרים.
כשגרתי באזור היה הבוסתן עדין שם, לפחות בחלקו, היום גם הוא איננו, הבולדוזרים עלו עליו על מנת לבנות שכונה חדשה ואבד הזכר האחרון בשטח לבריה, אם תשוב לכאן הזקנה ממחנה הפליטים שעדין זוכרת את מראהו היא תתקשה לזהות היכן עמד.
מהכפר של יער לח"י נותרו גלי אבנים בלבד, מבריה נותר רק שמו, הוא גם מופיע בזכרונותיו של יצחק רבין. גורלו של מי מהשניים שפר?  "

 

 

 

 תנאי שימוש. כל המובא באתר זה מוגן בזכויות יוצרים וקניין רוחני    Copyright ©  All rights reserved